CHS State Athletics

The Combined High School Athletics Carnival was held last week over 3 days 4th-6th September at SOPAC.  To compete at this carnival requires students to progress through carnivals at school, zone and region.  Only the best athletes from all government schools across the state compete at this prestigious event.  This event was live streamed for the first time and we excitedly watched our student compete while we were back at school.

Kirrawee High School was very well represented with 20 athletes (14 individual competitors and 2 relays).

Congratulations to all athletes for not only progressing through to this highest level but also on the amazing results achieved at the State Championships.  As a school we had fantastic results with 4 athletes winning individual medals and many others making CHS finals.

Jay Louison Roe of Year 10 competed in the 16 Boys Triple Jump, Long Jump and 110 Hurdles.   Jay won GOLD in Triple Jump, SILVER in the Hurdles and SILVER in the Long Jump.  Jay’s  fantastic results in his three events gained him the CHS Age Champion in the 16 Boys Age Group.

Izobelle Louison Roe of Year 7 competed in the High Jump, Long Jump and the 15G Triple Jump (competing up 3 age groups).  Izobelle won GOLD in both the High Jump and Long Jump.

Eve Way of year 10 competed in the Javelin, Long Jump and 400m Hurdles and won BRONZE in the Javelin and finished 6th 400m Hurdles final.

Amy Watson of Year 9 competed in the 100m, 200m, and the 14G Relay.  Amy had a very busy program making the final in all three events.  Amy won the BRONZE Medal in the 100m, 4th in the Relay and 6th in the 200m final.

 

 

State Finalists

14G Relay 4th – Amy Watson, Amelia Kirby, Mia Robinson, Christie Natoli

Amelia Kirby 14G – 5th Long Jump

Madeleine Day 17G – 6th High Jump

Sarah Archer 17G – 7th 100m Hurdles, 7th 400m Hurdles

Riley Crawford 15B – 7th 200m, 8th 100m

Thomas Stephens 14B – 9th 15B 3000m

Matthew Staples 17B – 9th Steeplechase

State Competitors

Jordan Papadakis 15B –  Discus

Nicholas Papadakis 17B –  Discus

14B Relay  – Tashi East, Nicholas Muir, Adam Bridger, Hayden Graham

Molly Fitzpatrick 13G – 400m

Jay Slootweg 12B – Shot Put

This event becomes the final school representative honour for Sarah Archer, Madeline Day and Matthew Staples – three outstanding representatives for KHS in the sport of Athletics.  We thank them for their continued representation at the highest level and their excellent contribution to our school sport program.  Also thank you to Mr Hodson who worked as a High Jump official at the carnival for the three days.  These events cannot run without teacher volunteers and Mr Hodson’s experience and expertise is always highly sort after at these state events.

Next event on the Athletics Program is the NSW All School Athletics Championships to held in the last week of this term Thursday – Sunday.  Entries for this event are online and close on next Wednesday 11th September.  Athletes entering this event need to show their confirmation of entry to Mrs Blanch to be entered for school business on the official attendance roll.