Year 7 Semester 1 Academic Awards

Year 7 students were presented their awards in classes on Wednesday and Thursday.  Thank you to Ms Saunders and Mr Elsner (Year 7 Year Advisers) and Mr Scott (Year 7 Deputy) for presenting the awards.  Thanks also to Oliver Irvine Todd and Isaac Price for the group and individual photos for parents to view and download.

Students received an Excellence certificate for 1st in class, excellence in a subject or personal achievement in a subject.  Students who received 3 or more awards for 1st in class/excellence or personal achievement also received a Distinction Award.

Congratulations to all of Year 7 for the great start to high school and especially the Year 7 Semester 1 Academic Award Winners.  Over 100 year 7 students recognised for their achievement and or growth/improvement in the subjects.  Special mention to the students who received a Distinction Award for Excellence in 3 or more subjects or Personal Achievement in 3 or more subjects.

 

7P

Tiana Koroneos Academic Excellence in 4 Courses, 1st in English, Mathematics, Visual Arts, Excellence Japanese

Topan Vokins Academic Excellence in 3 Courses,  1st in Mathematics and PDHPE, Excellence Music, Personal Achievement Visual Arts

Gemma Carr Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Japanese and Science, Excellence PDHPE

Emily Andrews Academic Excellence in 3 Courses, 1st in History, Excellence PDHPE and Visual Arts, Personal Achievement English

Lily Chapple Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Technology, Excellence Science and Visual Arts, Personal Achievement Music and PDHPE

Jasmin Price Academic Excellence in 3 Courses, Excellence English, Technology and Visual Arts

Ally Stansfield Academic Excellence in 3 Courses, Excellence History, Japanese and Technology, Personal Achievement PDHPE

Billie Harrigan 1st in Visual Arts, Personal Achievement Music

Emilie Coombes 1st in Music

Brianna Dearsley 1st in Mathematics

Angus Jarolimek Excellence Music, Personal Achievement Visual Arts

Cooper Mills Excellence History

Bella Ingram Personal Achievement Award in 3 Courses, Excellence Science, Personal Achievement English, PDHPE and Visual Arts

Auston Goody Personal Achievement Award in 3 Courses, Excellence English, Personal Achievement History, Technology and Visual Arts

Mitchell Green Personal Achievement Visual Arts

Taj Sommers Personal Achievement Mathematics

Ivy Nguyen Personal Achievement PDHPE

Sienna Miller Personal Achievement Mathematics

Sienna Bussing Personal Achievement History

 

7I

Taylor Harding Academic Excellence in 5 Courses, 1st in Mathematics, Technology and Visual Arts, Excellence Music and PDHPE

Mika Faass Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Music, Science and Technology, Excellence Visual Arts, Personal Achievement PDHPE

Zoe Cole Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Mathematics and PDHPE, Excellence Technology

Elizabeth Moussa 1st in Music and Mathematics

Sophie Logan 1st in Mathematics, Excellence Music

Piper Stephens 1st in Geography, Personal Achievement French

Christopher Szekeres 1st in Mathematics

Amie Morton Excellence French and Technology, Personal Achievement Mathematics and Music

Poppy Spithill Excellence French and Visual Arts

Scarlet Pettigrew Excellence Visual Arts and Geography

Finn Andrew Excellence PDHPE

Amy Derwentsmith Excellence Geography

Tiago Olival Excellence Science

William Riashi Excellence Technology

Amy Tattam Excellence Science

Audrey Lenzo Personal Achievement Music and Visual Arts

Maya Hockey Personal Achievement PDHPE

Camryn Levell Personal Achievement French

 

7L

Kyah Wright Academic Excellence in 5 Courses, 1st in PDHPE, Technology, Visual Arts, Excellence English and Music

Lily Colburt Academic Excellence in 4 Courses, 1st in English and History, Excellence Science and Visual Arts

Eamon Webb Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Japanese and Science, Excellence Technology, Personal Achievement Music and PDHPE

Riley De Soza 1st in Technology and Visual Arts, Personal Achievement Science

Callie Hayes 1st in Music and English, Personal Achievement Science

Amelia Woods 1st in English, Excellence History, Personal Achievement Visual Arts

Sam Ofsoski 1st in Mathematics

Annabelle Grant Excellence English and Music

Kira Hansell Excellence History, Personal Achievement PDHPE

Archie Pike Excellence History and Science

Rafaela Kopellou Excellence Japanese and PDHPE,, Personal Achievement Music

Abigail Watney Excellence Visual Arts, Personal Achievement English

Maddy Appleyard Excellence Japanese

Lawson Donkin Excellence PDHPE

Ronan Saunders Excellence English

Jordan Winmill Excellence in Technology

 

7O

Josie Colburt Academic Excellence in 6 Courses, 1st in Geography, Japanese and Mathematics,  Excellence English, Music and Science, Personal Achievement Geography and Visual Arts

Oakley Nobbs Academic Excellence in 6 Course,  1st in English, Excellence Geography, Japanese ,  Technology, Visual Arts and Science, Personal Achievement Music

Abbey Button Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Mathematics, Technology and Visual Arts

Billie-Rose Brotherson Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Music and PDHPE, Excellence English

Keira Harrison Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Science, Excellence Music and Visual Arts,  Personal Achievement PDHPE

Lily Harris Excellence PDHPE and Visual Arts, Personal Achievement Geography

Erin Mannion Excellence Japanese and Technology, Personal Achievement Visual Arts

Kyan Reeve Excellence Geography and Visual Arts, Personal Achievement PDHPE

Dane Barling Excellence PDHPE and Technology

Amilie Cokeley Personal Achievement Music and Science

Maddox James Personal Achievement Science

Katerina Sideratos Personal Achievement Visual Arts

 

7C

Madison Marshall Academic Excellence in 6 Courses, 1st in Science, Mathematics and Visual Arts, Excellence English, History and Technology, Personal Achievement PDHPE

Norah Davis 1st in Visual Arts, Academic Excellence in 3 Courses, Excellence Music, PDHPE, Personal Achievement French and Science

Zara Eaton Academic Excellence in 3 Courses, Excellence English, Technology and Visual Arts, Personal Achievement History

Imogen Shaw Academic Excellence in 3 Courses 1st in Science, Excellence English and Visual Arts

Lieve Bode 1st in English, Excellence PDHPE, Personal Achievement Music

Lucy Green 1st in Technology, Excellence Visual Arts

Stella Hutchens 1st in Music, Excellence French

Amelie Dobbins 1st in PDHPE

Amelie Rojas 1st in History

Georgiana Banister Excellence Visual Arts

Cassandra Giles Excellence History and Music

Albie Lamaro Excellence French, Personal Achievement PDHPE

Kara Logarzo Excellence Music

Benjamin Newman Personal Achievement in 3 Courses, Personal Achievement in French, History, Science

Alexia Aseniro Personal Achievement Visual Arts

Nathan Beaumont Personal Achievement Visual Arts

Jessica Bourne Personal Achievement Music

 

7M

Sarah Parker Academic Excellence in 5 Courses, 1st in English, Mathematics and PDHPE, Excellence History and Music,  Personal Achievement Visual Arts

Kate Hummerston Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Music and Technology,  Excellence Science, Personal Achievement History

Layna MacDonald Academic Excellence in 3 Courses, Excellence History, Japanese and  Science, Personal Achievement Music

Remy Song Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Visual Arts, Excellence Japanese and Music

Rhea Elliott 1st in English, Excellence Technology, Personal Achievement PDHPE

Zara Buckley 1st in PDHPE, Personal Achievement Science

Brock Herman 1st in Science, Excellence History

Flynn Bulloch 1st in Visual Arts

Samantha Pasquale 1st in History

Zoe Bruce Excellence English and PDHPE

Lee Cushway Excellence Visual Arts, Personal Achievement Science

Nadia Damcevski Excellence English,  Personal Achievement Music

Tyler Gray Excellence Japanese and Science

Cooper Maclean Excellence History

Kade Bergman Personal Achievement History

Joshua Heaven Personal Achievement PDHPE

 

7Y

SummerHannah-Campbell Academic Excellence in 5 Courses, 1st in Science,  Technology and Visual Arts, Excellence French and PDHPE

Mina Wood Academic Excellence in 4 Courses 1st in Visual Arts, Excellence English, French and PDHPE

Ava Beasley Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Mathematics, Excellence Music and Technology, Personal Achievement Geography

Myah Cole Academic Excellence in 3 Courses, 1st in Music and Geography,  Excellence English

Ella Hewitt Academic Excellence in 3 Courses, 1st in PDHPE, Excellence Technology and Visual Arts, Personal Achievement French and Science

Kaitlyn Shoebridge Academic Excellence in 3 Courses, Excellence Technology,  Visual Arts and Science, Personal Achievement PDHPE

Seth Gomes Academic Excellence in 3 Courses, Excellence Geography,  Visual Arts and Science

 Ewan Choat 1st in Technology, Excellence Visual Arts, Personal Achievement English and Music

Georgia Tsui 1st in Technology, Excellence Visual Arts, Personal Achievement PDHPE

Olivia Zodins 1st in English, Excellence Technology, Personal Achievement French

Aiden Newnham 1st in Mathematics

Luke Logarzo Excellence Geography

Isabella Miner Excellence Music

Hayley Stewart Excellence Visual Arts

Etienne Venter Personal Achievement English

Layla King Personal Achievement Music and Science

Alira Littmann Personal Achievement Visual Arts

Holly Brown Personal Achievement Geography

Cassidy Rowan Personal Achievement Visual Arts